تخمین زمان مطالعه 4 دقیقه (876 کلمه)

نکته های ساده برای روتوش عکس

photo-retouch

یک عکاس ماهر می تواند با اضافه کردن چند مورد جزئی تفاوت های زیادی در عکس ایجاد کند اما بعضی مواقع مهم نیست که عکس چطوری گرفته شده باشد. آن چیزی که بیشترین تفاوت را ایجاد می کند،‌ آخرین روتوش عکس است. حالا به چندین نکته ویرایش عکس نگاهی بیاندازید، که می تواند در مواقعی که به آن نیاز دارید کمکتان کند.

نحوه عکاسی در این چند سال اخیر تغییرات بسیار زیادی کرده است و آن فقط به دلیل تجهیزاتی است که استفاده می شود.خوشبختانه این روزها تکنولوژی است که باعث می شود هر تغییری را بتوانید به دلخواه خود اعمال نمائید. هیچ فرقی نمی کند حتی اگر یک مشکلی کوچکی هم باشد،‌ چندین نکته و فنون ساده روتوش عکس که در اینجا آنها را متذکر می شویم می تواند به زیبایی عکس شما بیافزاید. در اکثر موارد، این نرم افزارهای ویرایش عکس هستند که با آگاهی از نحوه کار با آنها و اصلاح این چند موردی که توضیح خواهیم داد، می تواند هر کسی را با نگاه کردن به عکس شگفت زده کند. حالا به این نکات ویرایش عکس نگاهی بیاندازید.

 

نکته های ساده ویرایش عکس

اگر نگاهی به عکس بیاندازید و همچنین نگاه ماهرانه و حرفه ای داشته باشید،‌ نکته های روتوش عکس بسیار ظریف هستند. اما نکاتی که در اینجا به آن اشاره شده است،‌ نکاتی کاربردی و البته جز ساده ترین قوانین هستند که فقط می توانید در ذهن آنها را به خاطر بسپارید. این نکات شامل...

 

یک نرم افزار روتوش عکس را انتخاب کنید

بدون شک استفاده از یک دوربین دیجیتال عکاسی، این روزها زندگی را واقعا ساده کرده است و به شما این امکان را می دهد که ببینید عکاسی چه هنر زیبایی است و اینکه هر آنچه که در ذهن دارید را می توانید با این نرم افزار پیاده سازی کنید. یکی از این ساده ترین ابزارها Google’s Picasa است. برنامه های دیگری مثل Adobe Photoshop ، IrfanView، GIMP،Photo Filter می تواند به شما کمک کند .

 

اندازه عکس را مشخص کنید(کادر بندی)

اندازه بندی عکس به معنای کاهش اندازه عکس و کادر بندی است، که بعضی مواقع ناچار به این کار هستید. به عنوان مثال شاید برایتان اتفاق افتاده باشد زمانی عکسی را گرفته اید بدون آنکه در هنگام گرفتن عکس توجه کرده باشید، خواهید دید مجموعه ای از عناصر ناخواسته در پس زمینه یا اطراف عکس وجود دارد. این فاکتورهای غیر معمول می تواند واقعا زیبایی عکس را از بین ببرد و همین باعث اهمیت پیدا کردن تغییر اندازه عکس می شود. اکثر نرم افزارها این قابلیت را دارند و اصلا هم سخت نیست بعضی مواقع فقط حذف کردن حاشیه هم کافیست. اما هوشمندانه است که قبل از اینکه هر تغییری را بر روی فایل اصلی عکس انجام دهید، ‌کپی از این فایل بردارید و تغییرات را بر روی فایل کپی انجام بدهید، بخصوص وقتی با فنون روتوش عکاسی چندان آشنایی ندارید.

 

Photo retouch

 

ثابت کردن رنگ عکس

این مورد بدون شک یکی از مهمترین معیارهای روتوش عکس است. وقتی که عکس می گیرید اگر‌ نحوه ی نورپردازی عکس چندان مناسب نباشد ، می توانید با روتوش عکس رنگ و نور را ثابت کنید، اکثر ابزارهای روتوش عکس گزینه ی تثبیت رنگ را در خود دارند، شما می توانید به کمک این ابزارها نور عکس را به دلخواه خود دستکاری کنید و یا آن را روشن تر کنید، همه اینها را می توانید با گزینه های آن برنامه انجام دهید. اصول تثبیت رنگ شفافیت، ‌کنتراست و تعادل رنگ است که همه این موارد می تواند با ویرایش عکس تثبیت شود. اما توصیه می کنیم که زیاد هم عکس را دستکاری نکنید، فقط در حدی که بخواهید عیوب عکس را بر طرف کنید، چون زیبایی یک عکس در این است که در واقع عکس طبیعی جلوه کند.

 

از بین بردن قرمزی چشم در عکس

البته می توان گفت که اکثر نرم افزارها این قابلیت را دارند که قرمزی چشم را در عکس از بین ببرند. یک عکس از هر نظر باید بدون نقص باشد اما حتی قرمزی چشم هم می تواند بی نظیر بودن عکس را خراب کند. بر طرف کردن این نقص هیچ کاری ندارد، و چندان هم وقت گیر نیست به راحتی کلیک کردن بر روی چند مورد برای برطرف کردن این نقص عکس کافی است.

 

با دیگر قابلیت های روتوش عکس آشنا شوید

ویرایش عکس می تواند به آسانی مراحلی که در بالا گفته شد پیاده شود و یا می تواند بسته به نرم افزاری که استفاده می کنید، ویرایش حرفه ای تری هم داشته باشید. اما آنچه که در ابتدای کار به نظر می رسد، خیلی شاید سخت تر از آنچه باشد که در عمل خود را نشان می دهد. این تمرین ها را بر روی عکس ها و فایل های کپی انجام دهید ، آخرین کاری که باید انجام دهید این است که به دقت عکس خوبی را روتوش کنید. وقتی بدانید که کدام نرم افزار برای شما راحت تر است ، پس روتوش عکس دیگر برای شما کاری ندارد.

خیلی موارد دیگر هست، که می تواند عکس شما را بهتر ویرایش کند اما مواردی که در بالا به آنها اشاره شد پرکاربردترین آنها است و وقتی که به آنها اشراف پیدا کردید دیگر وقت آن رسیده است که کمی حرفه ای تر عمل کنید حالا با دانستن این نکات می توانید به کار روتوش عکس ادامه دهید.

6
 

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال نظر به عنوان مهمان. همچنین می توانید عضو شوید یا وارد حساب کاربری خود شوید
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.amoozesh-computer.ir/

آموزش تضمینی کامپیوتر

واقعا فکر می کنید کامپیوتر را فقط در کلاس های آموزشی گران قیمت و یا با کمک استاد خصوصی می توان یادگرفت؟ کاربران وب سایت آموزش کامپیوتر نظر دیگری دارند! ما به شما تضمین می دهیم کامپیوتر برخلاف تصور شما بسیار ساده، شیرین و جذاب است و در هر سنی می توانید مهارت کار کردن با کامپیوتر را آموزش ببینید

عضو سایت نیستی؟ در کمتر از یک دقیقه عضو شو!

ورود به سایت