ورود به سایت  \/ 
x
x
x
ثبت  \/ 
x

1 1 1 1 1

درس اول: ( رایگان )

-     شروع کردن کار با برنامه Word
-     شناخت کارآیی برنامه
-    تب ابزار (The Ribbon)
-    کوچک کردن Minimize کردن  Ribbons
-     سفارشی کردن Ribbons
-    نوار ابزار دسترسی سریع
-    خط کش
-    ایجاد کردن و باز کردن سند

درس دوم:

-    اصول متن
-    کار کردن با متن
-    حذف کردن متن
-    انتخاب کردن متن
-    Copy و Paste متن
-    Cut و paste متن
-    برش دادن و الصاق کردن متن
-    یافتن و جایگزین کردن متن

1 1 1 1 1

مقدمه

Word یک پردازشگر کلمات است که به شما این امکان را می‌دهد که اسناد مختلف مثل، نامه، مقالات، بنر و فکس‌ها و غیره را ایجاد کنید. در این بخش می‌خواهیم   Ribbon و Backstage را توصیف کنیم و اینکه چطور اسناد موجود را مجددا باز کنیم.

شناخت کارآیی برنامه word

Word 2010کمی متفاو‌ت تر از ورژن قبلی Word است. بنابراین اگر قبل هم از این نرم افزار استفاده می‌ کردید، پس باید زمانی صرف کنید تا با این برنامه آشنا شوید نوار ابزار که مشابه با نسخه 2007 این نرم افزار است و هم Ribbon و هم نوار دسترسی سریع دارد. برخلاف نسخهٔ 2007 گزینه‌های Open و Print در قسمت Backstage View قرار دارد که جایگزین گزینه Microsoft Office Button شده است.

1 1 1 1 1

 درس دوم آموزش ماکروسافت ورد را به متن و مدیریت آن اختصاص می دهیم. اینکه چگونه یک متن را در نرم افزار ورد کپی کرده و در جای دیگری پیست کنیم (بچسبانیم). چگونه یک قسمت از متن را برش زده و به جای دیگری منتقل کنیم. فرض کنید یک مقاله چند صفحه ای داریم که یک کلمه در تمام مقاله غلط تایپ شده، چطور با چند کلیک ساده بتوانیم کلمه صحیح را جایگزین تمامی کلمات اشتباه کنیم. قبل از هر چیزی به شما متذکر شویم که در اکثر نرم افزار های ویندوزی ترکیب کلیدهای Ctrl+C به معنای کپی، کلیدهای Ctrl+V به معنای چسباندن یا پیست کردن و کلیدهای Ctrl+X به معنای برش یا کات (کندن) می باشد.

1 1 1 1 1

درس سوم آموزش نرم افزار ماکروسافت ورد را به زیبا سازی متن اختصاص می دهیم. فونت متن یا نوشته، اندازه سطر های نوشته ها، قاب بندی متن و حتی اندازه متن می تواند تاثیر بسیار زیادی در زیبایی متن و نوشته ما در نرم افزار ماکروسافت ورد داشته باشد. همچنین رنگ کلمات و جملات می تواند تاثیر بسزایی در زیبا سازی نوشته ما داشته باشد و هنگام مطالعه توجه خواننده را به موارد دلخواه ما جلب کند.

قالب بندی متن
برای ایجاد و طراحی متن و نوشته موثر، باید بدانید چطور متن خود را قالب بندی کنید. همچنین برای اینکه متن حرفه‌ای نشان داده شود، این بخش می‌تواند حواس خواننده متن را به قسمتی که مورد نظر شماست جلب کند و به خواننده این امکان را بدهد که مفهوم متن شما را دریافت کند.

1 1 1 1 1

یکی از مهمترین ابزارهای هرکدام از نرم افزارهای آفیس گزینه ای است که از طریق آن مطالب و یا اسناد خود را ذخیره می کنیم. در این درس با روش های ذخبره متون و به اشتراک گذاریآن آشنا می شویم.  

اشتراک گذاشتن و یا دریافت اسناد (share and receive documents)
مهم است که بدانید چگونه باید سندی را که بر روی آن کار می‌کنید را ذخیره سازی کنید. ذخیره سازی متن به شما این امکان را می‌دهد که نتیجه کارتان را حفظ کنید و گزینهٔ Save As به شما این قابلیت را می‌دهد که روی نسخهٔ اصلی متن تغییرات انجام شده را ذخیره نکنید بلکه آن را بدون تغییر باقی نگه می‌دارد. روشهای زیادی هست برای به اشتراک گذاشتن و یا دریافت اسناد (share and receive documents) که بر روی نحوه ذخیره سازی شما تاثیر می‌گذارد.

آیا درحال دانلود کردن سندی هستید؟ دفعه اول است که آن را ذخیره می‌کنید؟ نام ذخیره شده آن فرق می‌کند؟ می‌خواهید آن را برای کسی ارسال کنید از Word 2010 استفاده نمی‌کند؟ همه این‌ها در نحوهٔ ذخیره سازی سند شما تاثیر دارد. در این درس می‌آموزید که چگونه Save و یا Save As کنید و یا برای نرم افزار Word 97-2003 و یا با فرمت pdf ذخیره کنید.

1 1 1 1 1

 در برخی مواقع متون باید دارای حاشیه، قالب، الگو و شرایط خاص باشد. یا اندازه صفحه ای که می خواهیم متون را در آن درج کنیم با اندازه استاندارد متفاوت است. در این درس یا قالب بندی و  درج حاشیه و تعیین اندازه صفحه مورد نظرمان آشنا می شویم.

اصلاح لایه صفحه
در حالت پیش فرض تنظیمات لایه در برنامه Word برای اسنادی که می‌ خواهید ایجاد کنید کافی نیستند، باید مشخص کنید که برای چه سندی می‌خواهید این تنظیمات را اعمال کنید. برای مثال، اگر سند را با اندازه مختلف چاپ می‌کنید شاید بخواهید که اندازه سند را تغییر دهید. علاوه براین‌ها، شاید بخواهید فرمت صفحه را مطابق با اندازه صفحه ایجاد کنید.

در این درس می‌ آموزید که چگونه اندازه صفحه paper size و یا جهت صفحه را از عمودی به افقی و یا بالعکس page orientation و یا حاشیه صفحه page margins را تنظیم کنید.

1 1 1 1 1

در این درس با روشهای سریع و صحیح چاپ متن در نرم افزار ماکروسافت ورد آشنا خواهیم شد.

چاپ کردن
وقتی سند را کامل کردید، شاید بخواهید از آن پرینت بگیرید. این درس راجع به Print pane و Quick Print است.در نسخه‌های قبلی این نرم افزار، گزینهPrint Preview وجود دارد که به شما این امکان را می‌دهد تا ببینید قبلا این سند چه شکلی بوده است. شاید نخواهید متوجه نشوید که این مشخصه در Word 2010 چگونه بوده است. اما این قابلیت برنامه حذف نشده است فقط با پنجره Print ادغام شده است تا Print Pane در ویندوز در محلBackstage view ساخته شود.

1 1 1 1 1

در این درس با بررگه ها و کاربرد آن در نرم افزار ورد آشنا می شویم. 

کارهای معمول در word
چندین روش وجود دارد که می‌توانید متن را برجسته سازی کنید اگرچه مهم این است که از این ابزار به درستی استفاده شود تا بتوان به درستی آن را برجسته سازی کرد. این به ما کمک می‌کند که این پروسه ویرایش به دقت انجام شود و بنابراین در هدر رفتن زمان جلوگیری شود.

در این درس شما می‌آموزید که چگونه از  tab selector و یا خط کش افقی استفاده کنید تا برجسته سازی انجام شود.

 

1 1 1 1 1

امرور می خواهیم به مبحث ایجاد فاصله بین خطوط، سطر و پاراگراف بپردازیم. فاصله ها در اغلب موارد جهت زیباتر دیده شدن متون ، سطوح و فضاهای موجود به کار کی رود. 

فاصله گذاری میان پاراگراف و خطوط

مهم‌ترین بخش ایجاد یک سندT، در طراحی آن خلاصه می‌شود. زمانی که طراحی سند و فرمت بندی آن انجام شد نیاز به این خواهید داشت که بدانید چگونه و چطور فضا‌ها را در متن ایجاد کنید. در این درس خواهید آموخت که چگونه خطوط و پارگراف را به روشهای متنوع فاصله بندی کنید.


فاصله بندی بین خطوط

در رابطه فاصله سازی بین خطوط:

فاصله سازی میان خطوط را می‌توان با نشانه‌ها و خطوط اندازه گیری کرد. برای مثال زمانی که در متن میان کلمات دوبار فاصله گذاری شده باشد و یا فضای میان آن‌ها زیاد باشد. به عبارت دیگر، شاید 12 نقطه در متن مشخص شود یا یه چیزی در حد 15 نقطه فاصله، که فضای کافی برای متن را با فضای بیشتر اضافه می‌کند. می‌توانید فضای آن را در صفحه و یا کل خطوط بیشتر کنید و یا آن را کم کنید و خلاصه اندازه آن را می‌توانید بطور دلخواه تعیین کنید. 

1 1 1 1 1

حتما برای شما هم پیش آمده که در برخی وارد نیازمند درح اطلاعات و یا sample خاصی در نوشته خود هستید. در این روش بهترین کار آشنایی با لیست اعداد و اشکال و استفاده از آنها می باشد. در این درس با این امکانات ورد آشنا می شوید. 

قالب بندی و یا ترتیب دادن

لیست‌های عددگذاری شده یا شکل گذاری شده می‌تواند در اسناد شما مورد استفاده قرار گیرد و قالب بندی و یا ترتیب دادن و تاکید کردن بر متن مورد استفاده قرار گیرد. در این درس می‌آموزید که چگونه باید متن موجود را اصلاح کنید، می‌توانید شکل جدید و عدد جدید و سمبل جدید را به لیست اضافه کنید و یا لیستی چند حالتی را انتخاب کنید.

1 1 1 1 1

برای ایجاد فاصله در صفحات در نرم افزار ورد از روش های زیر اقدام می کنیم: 

افزودن فاصله میان صفحات

این برنامه دارای چندین نوع فاصله میان صفحات است که می‌تواند و نحوه صفحه گذاری و طرح بندی را تغییر دهید. هر نوع از این فاصله بندی میان صفحات با هدفی متفاوت تعبیه شده است که می‌تواند بر روی متن تاثیر بگذارد.  Page breaks رفتن به صفحه بعد و صفحه جدید قبل رسیدن به انتهای صفحه درحالی که هنوز مانعی میان بخش‌هایی از سند به دلیل ایجاد  قالب بندی ایجاد شده است.

Column breaks شکاف میان ستون‌ها در یک محل خاص قرار می‌گیرد. در این درس، می‌آموزید که چطور میان متن ستون ایجاد کنید و یا آن ستون را حذف کنید.

1 1 1 1 1

گاهی برای ایجاد نظم در متن نیازمند ایجاد ستون هستیم بیشتر مجلات و روزنامه ها از ستون برای مرتب و پیوسته کردن متون خود استفاده می کنند. 

 

کار کردن با ستون‌ها

ستون‌ها که در انواع مختلف اسناد استفاده می‌شود، اما اغلب در روزنامه و مجلات مقالات آکادمیک و خبرنامه‌ها استفاده می‌شود. در این درس خواهید آموخت که چگونه یک ستون را وارد کنید و یا یک شکاف میان ستون‌ها وارد کنید.

1 1 1 1 1

در این درس خواهید آموخت که چگونه یک آدرس اینترنتی را به صفحه خود  اصافه کنیم به گونه ای که با کلیک برروی آن آدرس از به صفحه مورد نظر هدایت شویم. 

کار کردن با لینک‌ها

هرگاه از صفحات وب استفاده می‌کنید پس با لینک‌ها سروکار دارید تا بتوانید از یک صفحه وب به صفحه دیگر بروید. برخی اوقات یک لینک به بخش دیگر از‌‌ همان صفحه داده می‌شود.

اگر می‌خواهید که آدرس وب و یا آدرس ایمیل در متن خود درج کنید، می‌توانید به عنوان hyperlink برای کلیک کردن روی متن استفاده کنید.

در این درس خواهید آموخت که چطور با basics of working از لینک‌ها کار کنید که باز شامل این می‌شود که چگونه آن‌ها را به متن اضافه کنید و یا آن‌ها را حذف کنید.

1 1 1 1 1

در این درس با روش افزودن اشکال به متن و روش زیبا سازی آن آشنا می شویم. 

کار کردن با اشکال

می‌توانید اشکال مختلفی را به متن خود اضافه کنید اشکالی مثل جهت‌ها دایره و ستاره و یا اشکالی دیگر. آیا می‌خواهید با این ویژگی اسم و آدرس خود را در متن به شکلی دیگر نشان دهید؟ یک خط بکشید.

می‌خواهید نموداری را رسم کنید و یا پروسه زمانی را نشان دهید؟ می‌خواهید چارت بندی کنید. در حالی که در متن خود به این جلوه‌های بصری نیاز دارید می‌توانید آن‌ها به روش‌های مختلف در متن خود نشان دهید.

در این درس خواهید آموخت که چگونه شکلی را وارد کنید و یا قالب بندی کنید و رنگ و نوع و نحوه سایه دادن به آن را خودتان تنظیم کنید. علاوه بر این‌ها، خواهید آموخت که چگونه تصویر با افکت‌های سه بعدی بگذارید.

1 1 1 1 1

در این درس با روش ایجاد حعبه متن جهت قرار دادن مطالب خاص آشنا خواهیم شد: 

جعبه‌ها و WordArt
شاید بخواهید به سند خود متنی را اضافه کنید که بتواند جلب توجه کند و در متن به راحتی بتوانید متن را هر کجا که می‌خواهید انتقال دهید. جعبه متن‌ها را هم مانند شکل‌ها می‌توانید ایجاد کنید بنابراین می‌توانید‌‌ همان افکت‌ها را به آن‌ها اضافه کنید، و حتی می‌توانید شکل آن را تغییر دهید. اگر بخواهید می‌توانید متن را فرمت کنید و از جعبه WordArt هم استفاده کنید و می‌توانید 3-D effects و transformations را از متن انتخاب کنید.

در این درس، خواهید آموخت که چگونه در جعبه متن بنویسید و به طرق مختلف آن را قالب بندی کنید و شکل و رنگ و رنگ دور شکل را تغییر دهید و همچنین خواهید آموخت که چطور WordArt ایجاد کنید.

آموزش کامپیوتر

آموزش کامپیوتر

آموزش مهارت های عمومی و تخصصی کامپیوتر در قالب آموزش های مرتبط با نرم افزار و سخت افزار

آموزش ویندوز

آموزش ویندوز

آموزش مهارت های نصب و کاربری سیستم عامل های ویندوز XP - 7 - 8 بصورت مبتدی و پیشرفته

آموزش آفیس

آموزش آفیس

آموزش مجموعه نرم افزار های ماکروسافت آفیس شامل ورد - اکسل - پاورپوینت - اکسس - آوتلوک

رضایت کاربران